Ölüm Oyunu


mosqueİsrail’in bombalamadığı tek camiden okunuyordu akşam ezanı. Hava iyiden iyiye kararmıştı ve sokaklar yine ölüm sessizliğine büründü. Yorgun, çaresiz ve ürkek yürekler akşam karanlığında sessizce çırpınıyordu. Ve kahrediyorlardı bunu onlara yaşatanlara yitirdikleri babaları,anaları ve minicik yavruları için… Ve küçük bir çocuk vardı akşam karanlığında sokakta. Elinde tuttuğu şeyin ne olduğunu bilmiyordu ama etraftaki herkes çığlık çığlığa bağırıyordu özellikle de annesi “ yapma yavrum sakın çekme onu, kımıldama sakın.!! ”

Zaten annesinden başka kimi kalmıştı ki. Babası İsrail askerleri tarafından vahşice katledildi..,Tutunabileceği sadece annesi vardı. Henüz 3.5 yaşındaydı ve her şeyden habersizdi. Öyle ki oynarken kenarda bulduğu bir el bombasını eline almıştı ve pimini çekmek üzereydi. Belki de bu oynadığı son oyun olacaktı. Annesi perişan bir halde çocuğuna kımıldamaması gerektiğini, elindekini sakince amcalara vermesini söylüyordu hıçkırarak. Ama çocuk şaşkındı her şeyi anlayacak kadar büyümemişti ki henüz. Bu insanların neden toplandıklarını anlayamıyordu.

Saatler geçiyordu. Çocuk bunun hala bir oyun olduğunu düşünüyor yaklaşan amcalara elindeki oyuncağını(!) vermemek için oradan oraya kaçıyordu. Sonunda elindeki oyuncağın (!) üstünde bir halka gördü ve parmağını içine sokup çıkardı. İşte o an herkes çığlık atmaya başlayınca bunun daha eğlenceli bir oyun olduğunu düşünüp gülerek parmağını halkaya geçirdi.

Haklıydı belki de çocukça aklıyla. Hiç arabası olmamıştı. Babası ona eski araba tekerlerinden kestiği lastiklerle bir oyuncak yapmıştı sadece. Geçim derdinden, hayatta kalma mücadelesinden kimse oynamamıştı onunla, ilgilenmemişti böylesine. Şimdi ise karşısında bir sürü insan ona bakıyor ve parmağını o deliğe sokunca bağırmaya başlıyorlardı. Ne büyük ve eğlenceli bir oyun..!!

Sabrı kalmamıştı kimsenin. Çocuk göz göre göre paramparça olacaktı. Zaten bunun gibi kaç çocuk daha yürekleri parçalamamış mıydı? Yanmamış mıydı ciğerler, pür olmamış mıydı? Ve amca yaklaştı çocuğa “Hadi yavrum onu bana ver bak elimdeki şekeri görüyor musun? İstersen değişebiliriz ne dersin ? “ Çocuk masumca baktı amcaya. Oyuncağı çok güzeldi ama şeker en güzeli. Yorulmuştu da zaten. Uzattı oyuncağını(!) ve bir el silah sesi…

Çocuğun kanlı cesedi öylece yatıyordu. Vurmuşlardı onu İsrail askerleri. Kalabalığın toplandığı yeri duyup gelmişlerdi ve meydandaki çocuğun buna sebep olduğunu gördüler. Çözüm çok basitti; çocuk ölürse herkes dağılır..!

Gerçekten de öyle oldu korkup kaçanlar yerini boş meydanlara bıraktılar. Doğrusu İsrail askerleri bu “dağıtma ” konusunda çok başarılıydılar(!). Nice yuvalar, aileler ve koskoca bir milleti dağıttılar hatta dünyaya meydan okudular bu küçük kalabalığı mı dağıtamayacaklar.! Acıyacaklar mı o minicik çocuğa, yürekleri mi sızlayacak, Başında deli gibi dövünen anasına mı üzülecekler? Yoksa bu hayat denen zalim oyunda kaybeden o küçücük bedene ağlayacaklar mı..?

Yürekleri taşlaşmış, insanlık adına zerre kadar duygudan noksan bu askerler, gözlerini bile kırpmamıştı. Onca ciğer parelendi, dinmeyen sancılar, sızılar bıraktılar anaların yüreğinde. Aldırmadılar, dönüp bakmadılar bile.. Onlar için öldürdüklerinin kenardaki taştan veya duvardan farkı yoktu. OYSA Kİ ÖLEN CANDI, ÖLEN CANANDI…!!!

Gonca AKPINAR

Reklamlar

1 Yorum (+add yours?)

  1. Sergüzeşt
    Oca 20, 2009 @ 17:39:39

    Çok etkilendim. Elinize sağlık.
    O kadar gerçek ki tasvir edilenler. Daha acımasız sahnelerin aslını televizyonlarda gördük. Allah insanlığını yitirmiş olanlara akıl fikir vicdan versin, olmayacaksa belalarını versin kendi kin nefretlerinde boğulsunlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: