Köpek Aşılama Takvimi


Sevgili dostlarımız köpekler, bize bu dünyada sevginin sadece insanlarkopek arasında var olmadığını gösteren canlılardır.Onlar karşılık beklemeden sahiplerine sadık olurlar. Bize onların sahipleri, bakıcıları olarak düşen görev de onları kısa hayatları boyunca içinde yaşamayı istedikleri huzurlu ortamı yaratmaktır.Köpeğimizin hayat boyu belli başlı hastalıklara karşı dirençli olması, 1.5 aylıkken başlayan bir dizi koruyucu aşılama ile mümkündür.Bu aşılamaların köpek doğduktan hemen sonra yapılmamasının bazı sebepleri vardır.

Bunlardan biri köpeğin ilk ağız sütü adı verilen anne sütünü almasının gerekliliğidir. Bu süt annenin hayatı boyunca geçirmiş olduğu hastalıkların antikorlarını içerir ve sütle birlikte bu antikorlar yavrunun 1.5 – 2 ay korunması için yeterlidir. Fakat köpek, anne sütü almadan annesinden ayrılmış olabilir. Bu durumda da köpeğin bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediği için aşı uygulaması sakıncalıdır.

Köpekler için ilk dönemde tehlikeli olan 4 hastalık vardır. Bunlar kanlı ishal, gençlik hastalığı, bronşit ve kuduzdur. Aşılamaların aralıkları 3′ er haftadır. Köpek 38 – 45 günlük olduğu zaman ilk aşısı yapılır. Kanlı ishal aşısı 38 – 45 günlük dönemde uygulanması gereken aşıdır. Eğer köpek 45 günlüğü geçti ise bu aşı köpeğin yüksek ihtimalle (%90) reaksiyon göstermesine neden olabilir. Kanlı ishal aşısından sonra karma aşı yapılır. Karma aşının içinde gençlik hastalığı ve ishal yapan önemli etkenlere karşı etkisi hafifletilmiş virüs bulunur. Karma aşı tekrarlı bir aşıdır. 3 hafta sonra 2. doz uygulanır. Daha sonra kuduz aşısı ve en son olarak yine 3 er hafta arayla olmak üzere 2 doz bronşit aşısı uygulanır. Kuduz, bronşit ve karma aşıları senelik olarak tekrarlanır.


Tüm okurlarımıza sağlıklı,mutlu bir sene dilerim.


Aziz Alper ALTAY


Reklamlar

1 Yorum (+add yours?)

  1. siyahzeytin
    Oca 17, 2009 @ 11:32:53

    Çevremizde ve evimizde yaşayan tüm canlıların sevgiye ve bakıma ihtiyaçları en az bizim kadar var. Onlara yaşantımızın içerisinde bir yer ayırmamız çok önemli.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: