Terör Olayları ve Psikolojik Savaş


attackBiraz dünya gündemini takip eden insanın fikir belirtmek için strateji uzmanı olmasına gerek yoktur. Çünkü insanın yaşadığı hayat zaten belirlenen stratejilerin kesiştiği noktadır.

Büyük imparatorlukların ve yönetimde tek kişi hakimiyetli devletlerin sona ermesiyle kurulan halka dayalı cumhuriyet devletlerinin egemen olduğu bir dünyada siyaset yapma ve diplomasi tarzı da büyük değişimlere uğramıştır. Bilimin ve teknolojinin gelişmesi her alanda olduğu gibi siyaset ve diplomaside de kendini göstermiş ve bu alanlardaki uygulanabilir seçenekleri artırmıştır.

Sözgelimi eskiden baskıyla asimile edilen toplumlar bugün kitle iletişim araçları ile ve toplumların (değişime kapılması ve değişmek istemesi sonucu) kendi istekleriyle asimile edilmektedir. Ve yine “ne kadar toprak kazanırsan o kadar güçlü olursun” gibi anlayışlar yerini askeri, teknolojik ve ekonomik güce ve de jeopolitik, jeostratejik konum gibi önemli olgulara bırakmıştır.

Psikolojik Savaş

Yaşadığımız bu çağda psikolojik savaşın önemi de büyük oranda artmıştır. Psikolojik savaşlarla yönetimler devrilmiş hatta ülkeler parçalanmıştır. Psikolojik savaş için bir tanım yapacak olursak; Saldırılan hedef ve toplumların her türlü direncini kırmak için kullanım amacına göre zarar verebilecek her türlü savaş faktörlerinin yanı sıra yapılan eylemlerdir.

Psikolojik savaşta kullanılan en önemli faktörler; kitle iletişim araçları, sosyal ve ekonomik ambargolar, iç karışıklar çıkartma, fiziksel, kimyasal ve biyolojik saldırılar, asimile politikaları vb. gibi argümanlardır.

Bu faktörlerden biri olan “iç karışıklar çıkarma” ‘ yı incelersek; Bu faktörü uygulama da amaç, toplumu gruplara ayırmak ve birbirlerine karşı kin duymalarını sağlamaktır. Bu faktör genellikle kozmopolit toplumlarda başarılı olmaktadır. Fakat dünyanın küreselleşmesi sonucu insanlığın başlı başına kozmopolit bir toplum haline gelmesi bu faktörün dünya da insanlık kavramının alt birimleri olan millet ve toplumları birbirine düşürmede kullanıldığını da söyleyebiliriz. Bu faktör çıkarlar doğrultusunda güçlü olanın daha güçlü olabilmek için uyguladığı ve yine dünya toplumlarına şirin gözükmek adına gizlilik içinde yürüttüğü eylemdir. Lakin bu yöntemle toplumları birbirine düşüren büyük güç ardından toplumlar arasında arabuluculuk yaparak onları barıştırır ve bu yaptığından dolayı o iki toplumun sempatisini kazanır. Burada büyük gücün büyük kazançları vardır.

Bu faktörü uygulamak için büyük güçler piyasaya taşeron ekipler sürerler. Bu taşeron ekiplerin eylemlerine terör, ekip üyelerine de terörist yakıştırması yine büyük güç tarafından yapılmıştır.

Önceleri de gördüğümüz bu 21.yy oluşumu terör örgütleri lokal olarak yaptığı eylemleri son yıllarda küreselleşmenin de etkisiyle dünyanın her yerinde yapmaya başlamıştır.

Neredeyse her gün meydana gelen ve sonucunda insanların büyük zararlar gördüğü eylemler bir gruba, topluma, dine mal edilerek , mal edilen grup, toplum ve din` e tepki duyulması büyük gücün çıkarları doğrultusunda hedeflenilir.

Bunun yanısıra, bazen büyük güçler imajlarını düzeltmek ya da amaçlarını gerçekletirmek için mazlum rolüne girmek isterler. Bunun içinde kendilerine bir düşman üretirler ve o düşmana saldırırken o düşmanın içinden çıktığı kültür ve değerlere de saldırırlar…

Kendi coğrafyasında amaçladığı faydalar dışında büyük gücün çıkarı ne diye sorulacak bir soruya verilecek cevap şudur;

Karışıklık çıkartılan yerde refah olmayacağı gibi saldırılara maruz kalan devlet ve halkların uğraştığı sorunlar artacak, devlet ve halklar ekonomik, politik, askeri alanlarda daha yavaş ilerleme kaydedecekler ya da hiç ilerleme kaydetmeyeceklerdir. Bu ülkelerin turizmi, dolayısıyla ekonomisi ve imajı zarar görecektir. Bunun sonucunda, büyük güç karışıklık çıkarttığı coğrafya veya ülkeyle alakalı plan ve projelerini gerçekleştirmede daha az çırpınmayla karşılaşacaktır. Ayrıca karışıklığı meydana getiren büyük güç ya da güçler karışıklığı çıkartmada kullandığı faktörleri geri çekme kabiliyetine sahip oldukları için karışıklığı ortadan kaldırabilecek güç ve güçler olacaktır. Dolayısıyla karışıklığa maruz kalan ülkelerin çalacağı tek kapı ve muhtaç olduğu tek sahip.

A. Tolga Akpınar

Not: Yazarın bu yazısı daha önce http://www.hikayeler.net adlı internet sitesinde yayınlanmıştır.

http://www.hikayeler.net/yazilar/51899/teror-olaylarinin-artma-sebepleri/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: