Gece Yatmadan Önce Beş Dakika Ölümü Düşünmek!


5-dakikaÖlümlü olmanın verdiği özgüvenle, ölümün ne zaman nasıl geleceğini bilmeyen canlılar olarak, kendimizi ölüme alıştırmak için yapmamız gereken aktivitedir. Ölüme hazırlıklı mıyız? Öldükten sonra bizi neler bekliyor? Acaba yaşama sebebim neydi, ben yaşamanın anlamını kavrayıp, gerçekten de düzgün yaşayabildim mi, ben öldükten sonra yakınlarım, arkadaşlarım benim boşluğumu hissederler mi, yeri kolay kolay doldurulamayacak biri olabildim mi, ben ölürsem çevremdekilerin hayatında neler değişecek gibi soruları kendisine yöneltmelidir insan… Cevap bulamazsa da yöneltmelidir. Bu aktivite insanı olgunlaştıracaktır…

İnsanlar doğumlar kadar ölümleri de normal karşılamalıdır. Hayat bir oluş içerisindedir. Bu oluşta insanlar da su gibi akıp giderler. Yüz yıl önce yaşayan bir insan bugün yaşamamaktadır. Belki o insanlar da ölümlerini, sonlarını hiç düşünmemişlerdir. Hayatta olmanın güveniyle yapılmaması gereken hatalar yapmışlardır. Belki ölümlü olduklarını düşünselerdi, sonuçları ve zararları bugüne kadar ulaşan o hataları daha az yaparlardı, ya da hiç yapmazlardı.

Maalesef tüm toplumlarda olduğu gibi bizim toplumumuzda da ölüm lafından ve düşüncesinden hazzedilmez. Ölümden bahseden kişiler susturulur, Allah gecinden versin, Allah uzun ömürler versin gibi temennilerde bulunulur. Oysaki gerçek olan bir şeydir ölüm ve herkesin eninde sonunda karşısına çıkacaktır. Karşımıza çıkacak olan bu gerçek ve kesin olgu için korkular ve kaygılar yaşamak anlamsızdır. Bu yüzden insanlar kendilerini ölüm kadar doğal ve gerçek birşeye karşılarına çıkmadan hazırlamalılardır. Bunun için öncelikle toplumların bilinçlenmesi ve ölümün korkunç bir son olmadığı gerçeğini içlerine sindirmeleri gerekir. Toplumlar bilinçlendiği takdirde bu konuda daha sağlıklı ve metin düşünen bireyler ortaya çıkacak bu da yaşanılan hayatın kalitesini artıracak ve insan düşüncesinin ürettiği fikirlerin yere basan sağlam fikirler olmasını sağlayacaktır. Gece yatmadan önce beş dakika ölümü düşünmek her insanın yapması gereken bir eylemdir. Zira yaşamın sahteliğinden biraz da ölümün gerçekliğine doğru düşünceyi sevketmek insanın yaşamdaki sahteliklerle mücadelesinde gerçek ve güvenilir argümanları kullanmasına yol açacaktır.

A.Tolga AKPINAR

Reklamlar

2 Yorum (+add yours?)

  1. Sergüzeşt
    Oca 18, 2009 @ 03:00:21

    Mantıklı ve her gece olmasa da bazı günlerin çeşitli zaman dilimlerinde yaptığım birşey. Hizaya getiren cinsten.

  2. Durmuş
    Oca 29, 2009 @ 11:44:13

    Güzel bir noktaya değinmişiniz. Hepimizin yapması gereken bir eylem ve insanoğlunun kendine sorduğu sorular bahsettikleriniz. Felsefe de bu soruları insanın kendine sormasıyla doğmuştur zaten. Ama felsefe ve insanın bu düşünceleri Kur’ani temelli olmazsa sonuçları çok kötü olabilir. Anlatmama gerek yok ,az çok tahmin edebilirisiniz sanırım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: