Bir İnsan Dünya İçin Tek Başına Ne Yapabilir?


Hep bunu düşünmüşümdür; Bir insan dünya için tek başına ne yapabilir? Birdunyakure insan tek başına dünyayı güzel, yaşanılır ve temiz bir yer yapabilir mi? Ya da bir insan tek başına dünyada barışı etkin kılıp, çocukların ölmemesini sağlayabilir mi? Bir insan Afrika` da, Asya` da ve dünyanın bir çok coğrafyasında açlığa çözüm bulup insanların karnı tok yaşamasını sağlayabilir mi?

Peki bir insan tek başına kadınlara, çocuklara ve yaşlılara uygulanan şiddete engel olup onlarında insanca yaşamasını sağlayabilir mi? Bir insan sömürgeleştirilen ve adeta birer köle haline getirilen halkları emperyalizmin para hırsından kurtarabilir mi? Bir insan, insanların özgürce ve demokrasinin tüm nimetlerini kullanarak yaşamalarını sağlayabilir mi?

afrikaanBir insan çeşitli coğrafyalarda sırf ayrı dili konuştuğu, ayrı din` e inandığı hatta ayrı ırktan olduğu için birbirlerini katleden insanları barıştırıp kardeşçe yaşamalarını sağlayabilir mi?

Bir insan tedavisi bulunamayan ölümcül olmayan veya ölümcül olan hastalıklara tek başına çare bulabilir mi? Bir insan tek başına küresel ısınmaya engel olabilir mi? Tek başına dünyayı yemyeşil bir yer yapıp, soluduğumuz havayı tertemiz yapabilir mi? Bir insan uzayda bizden başka canlılar olup olmadığını tespit edip, evrenin sırlarını tek başına açığa çıkarabilir mi?

Bir insan petrol` e, kömür` e, nükleer enerjiye ve doğayı kirleten diğer enerji kaynaklarına alternatif, temiz ve gerçekten de iştahla kullanabileceğimiz bir enerji kaynağını tek başına bulabilir mi? Bir insan yukarıda sayılan tüm soruların dışında insanlığa ve dünyaya faydalı olan herhangi birşeyi tek başına yapabilir mi? Yapamaz mı? Yapamaz diyorsanız hiç denediz mi? …

A.Tolga AKPINAR

Reklamlar

1 Yorum (+add yours?)

  1. salihahmed
    Eki 14, 2009 @ 14:27:08

    Bismillah
    kardeşim sorunuzun cevabı Kuranda vardır.Allah Azze ve Celle insanı halife olarak yaratmıştır.Halifeliğe soyunabilirsek
    Allahu teala kainatın tasarrufunu vadetmiştir buda nasip işidir denemek lazım ki anlayalım.subhaneke Allahumme ve bi hamdik… selamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: