Cap ou pas cap?


jeux d'enfants

Pek çok insan su sıralar ayni sedyen şikâyet ediyor. “yalnızlık”, “kargaşa”, “koşuşturmaca”… Hepimiz bir şeylerden şikâyet ediyoruz. Zaman darlığının bize unutturduğu şeylerden bahsediyoruz. Sevdiklerimize zaman ayıramamaktan, araya uzun yolların ve en önemlisi zamanın girmesinden yakınıyoruz.

Tam da böyle şikâyet etmeye başladığım anlardan birinde denk geldim “Jeux D’Enfants”a ya da Türkçesi ile “Cesaretin Var mı Aşka”

Film iki çocukluk arkadaşını anlatıyor. Bir gün tesadüf eseri yolları kesişen ve ömürlerinin sonuna kadar – mecaz anlamında değil- bedenen beraber olamasalar bile ruhları sürekli yan yana olan iki arkadaşı, sevgiliyi, dostu, sırdaşı, her şeyi.

Küçük bir oyunla başlıyor her şey. Fransa’ya yeni göç etmiş Polonyalı bir ailenin küçük kızı Sophie’yi sürekli dışlıyorlar. Julien onu mutlu etmek için annesinin ona hediye ettiği müzik kutusunu Sophie’ye veriyor. Ama elde etmek için bir şeyler yapmak gerek değil mi? Bir oyuna dönüşüyor: Senelerce sürecek bir oyuna. Var Mısın Yok Musun? Cap ou pas cap?

jeuxdenfants Filmi izlerken daha önce hiç öyle bir arkadaşlığımın olmadığını fark ettim. Ya araya mesafeler girdi, ya zamanın eli değdi arkadaşlarıma da bana da. Bırak seneler öncesini bir sene öncesi yanımda olan insanların bile su an yabancı olması acı…

Neden oldu peki bu? Dedim ya zamanın eli değdi diye… Kimseye soramadık “Var mısın bu hafta sonu her şeyi bırakıp uzaklara kaçalım kendimizle başbaşa kalalım? Eski günlerdeki gibi eğlenelim. Arkadaşlarımızı analım. Var mısın?” diye. Korktuk başka işler için reddedilmeye. Kimse de bize sormadı, soramadı.

O halde ben soruyorum size. Var mısınız biraz soluklanmaya, hayatı biraz askıya alıp kendinize zaman ayırmaya, kargaşadan kurtulmaya? Var mısınız hayatın ayrıntılarda saklı güzelliklerini bulmaya? Ömrünüzün sonuna kadar bedenen birlikte olmasanız bile yanınızda hissedeceğiniz arkadaşlarinizin yanına gidin ve bu küçük oyunu başlatın… Cap ou pas cap? :)

Nazlı Özdil

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: