Kalabalıklar İçinde Yapyalnız …


yalnizlik

Korkularımızı üçe ayırırız, yabancılık çekmek altı şekilde olur, bilmediğimiz şeyler dört ana başlıkta incelenir, ama yalnızlık birdir. Modern insanın her şeyi formüle dökme çabası işlemez yalnızlığa. Yalnızlık yalnızlıktır, ansızın gelir, hissettirmeden gider, ya da biz öyle hissederiz.

Pusu gibidir yalnızlık, siz koştuğunuzu zannederken birden takılır ayağınız, sarar sizi ağıyla. Hüzne boğar, uykuyla sarar, bitkinlikle uyutmaz. Kalabalıklar içindesinizdir, milyonların içinde.. Sokakta yürüyemezsiniz belki kalabalıktan, tanış olmayan yüzler yollarınızı keser. Okulda olursunuz, iş yerinde, otobüste, evde.. Sizin gibi olmayan insanlar da sizin gibi yapyalnızdır kalabalıklarda.

Orda bir köy vardı eskiden, bizim köyümüzdü, gelmesek de gitmesek de bizim köyümüzdü. Şimdi o köy de en az bizim kadar yalnız ve en az bizim kadar sahipsiz. Öldü köyler ve biz kalabalıklar içinde, kalabalığa karışmadan kendimiz olmaya çabalıyoruz, yapyalnız kalıyoruz, bu yalnızlığımızı ancak kendimiz görüyoruz.

Modernliğin dikenli yollarında yürüyoruz, her değerimizi bir çalıya kaptırarak. Aidiyetimizi modern insanların modern dünyasına armağan ediyoruz, ama kendimizle başbaşa kalıyoruz. Tüm değerlerimizi kurban edip tüm yalınlığımızla baş kaldırıyoruz kalabalıkların dünyasına. Olmuyor, olamıyoruz.

Üşümek de o zaman geliyor insanın başına, dostlar bir telefon uzağında, hiç de o kadar yakın değiller. Üşüyoruz işte.. Modern kalabalıkların çıldırtıcı soğuğunda yapyalnızız. Üşüyoruz, yalanlarımızın gerçekliğinde yalnızlığımızı formüle ediyoruz: “Yalnızlık paylaşılmaz, paylaşılsa yalnızlık olmaz.”*

Alper AKPINAR

*Özdemir Asaf, Yalnızlık Paylaşılmaz

3 Yorum (+add yours?)

 1. zduran
  Oca 27, 2009 @ 19:59:57

  sonuna kadar okurken başımı öne doğru sallayarak bütün söylediklerinizi onayladığımı farkettim. güzel ve gerçekçi bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

 2. Mehmet GÜNDOĞDU
  Tem 21, 2009 @ 19:50:59

  Yalnızlık Kötü bir şey değildir =/

  http://mehmet.diyebiri.net/yalnizlik-kotu-bir-sey-degildir/

 3. serap
  Ağu 19, 2009 @ 23:25:34

  yalnızlığı anlamak zor bu hayatta.insan ne kadarda düşünmese dısardan bakıldığında mutlu görünsede o yanlızlık insanı içten fethediyor…biran olsun düşünmeden

  Ellerinize sağlıkk çok güzel anlatılmış…YALNIZLIK…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: