Ev Kızı Modu: Açık


housewife_120 yıllık yaşamının 14 senesini çeşitli okullarda öğrenci olarak geçirmiş genç bir bayan olarak ileride kaçınılmaz bir son olarak beni bekleyen ev hanımlığı işine adapte olmanın gerçekten zor bir süreç olduğunu söyleyebilirim. Bu süreç çeşitli tatillerde anneye ev işlerinde yardım etmek, altın gününe giderken ona eşlik etmek, eve gelen misafirlerle öğrenciler tarafından pek ilgi alaka ile karşılanmayan “yatak odası takiminin nevresiminin sateni ne renk olsun? Bu oyayla hangi renk gider” gibi konulara çok da anlarmış gibi fikir vererek tamamlanır. Ancak tabi ki bunlardan kaçma yöntemleri yok değildir! Vardır ve bu yazı sizlere; ev kızı modunu olabildiğince kısa süre acık tutmaya çalışan siz genç arkadaşlarıma; hediyemdir!

Daha önce de belirttiğim gibi genlerinde y kromozomu bulundurmayan homo sapiens için ev hanımlığı kaçınılmaz bir süreçtir. Eğitim ve sosyal statü değişkenleri bu durumu biraz geciktirse de her genç kız bir gün ev hanımlığını tadacaktır!

Bu tadımlık yemekler karsımıza ilk olarak annelerimizle gittiğimiz gün adini verdiğimiz sosyal etkinliklerde karsımıza çıkar. 3-12 yas arasında arkadaşlarımızla eğlenip topluca ev ödevlerimizi yapıp, oyun oynayıp, pasta börek yediğimiz bu toplantılar yaşımızın ilerlemesi ve annelerin “Artık büyüdün. Öyle olmaz `ödevim var` deyip odana çekilmek. İki insan içine çık. Herkes seni soruyor” gibi baskılarıyla çekilmez haftalık işkence saatleri haline gelir.

Klasik kaçış taktiği “Ah! Melahat teyzeciğim çayınız bitmiş! Hemen tazeleyeyim!” diye bardağı alıp mutfağa gidip şöyle yaklaşık 10-15 dakika orada kalmaktır. Ancak ısrarcı komşu teyzeler ve anne sizi bu rahat nefes alma sürenizde de “rahat” bırakmayabilir.

Lise çağlarında –özellikle de son iki sene- ÖSS kaçış için bahane olarak kullanılabilir. Ancak bunun rahat geçireceğiniz son zamanlarınız olduğunu unutmayıp zamanınızı dikkatli kullanmanızı ve bu değerli zamanın kıymetini bilmenizi öneririm.

Buradan sonraki kırılma noktalarından biri olduğu için sadece kendi açımdan yazmaya devam edeceğim.

Üniversite yıllarında ise durum iyice vahimleşir. Tatile girmenize günler kala anneniz telefonda sizi görmek için can atan yakınların selamlarını söyleyerek “Nazli geldiğinde de görüşelim(!) dediler” diyerek ortam yapmaya çalışır.

Sabahlara kadar bir makale üzerinde bilgisayar karşısında yapılan çalışmalar, projeler, ödevler, dosya teslimleri, housewife_2uykusuz geceler sonrası tek istediğiniz evinize gidip sobanın kenarında kedi gibi kıvrılmak iken eve adımınızı atar atmaz kendinizi sürekli birilerine “ev gezmesine” gittiğiniz ve sürekli misafir ağırladığınız bir keşmekeşin içinde bulmanız işten bile değildir. –ki bulursunuz da yüksek ihtimalle-

Ders çalışma bahanesi işe yaramaz, sınavlarınız yeni bitmiştir. Ödeviniz olamaz; sabahlara kadar ödev yapıp dönemi tamamlamışsınızdır. Hiç bir bahane ileri sürmeden odanıza kapanamazsınız; cidden çok büyük ayıptır. Herkes orada “sizi” görmek için toplanmıştır. Benim taktiğim ise bir sonraki dönem okutulması kuvvetle muhtemel bir kitabi tatil için memlekete gitmeden temin etmektir. Misafirlerin yanında biraz kalıp hal hatır sorma faslı geçtikten sonra nazikçe izin isteyip yapacak işlerim olduğunu söyleyip odama kapanmak yönündedir. İşe yarar. Ne canım sıkılır, ne konuklarıma kabalık etmiş olurum ve gün kurtulur.

Ama burada asıl yapılması gereken iş komşu “gün” teyzelerine düşmektedir. Teee nerelerden gelen “küçük hanım”ın da ailesiyle hatta kendisiyle baş başa zaman geçirme ihtiyacı olduğunu unutmayıp anlayışlı davranmak tüm teyzelerimizden beklediğimiz davranıştır.

Nazlı ÖZDİL

Reklamlar

6 Yorum (+add yours?)

 1. zduran
  Oca 29, 2009 @ 15:07:47

  gerçekten çok hoş bir yazı olmuş.Ben dahil günümüz kızlarının kanayan yarasına tüm gerçekliğiyle parmak basmışsınız. tebrik ediyorum :)

 2. Nazlı Özdil
  Oca 30, 2009 @ 20:31:39

  tesekkür ederim efendim! ben sessiz genc ev kizlarinin sesiyim! :)

 3. Ödev Tez
  Şub 04, 2009 @ 20:52:14

  tşkler:)

 4. cattywild
  Şub 09, 2009 @ 23:43:12

  Ee, cinsiyetimize göre biçilen sosyal rollerden kaçmamız kolay olmuyor. Yine de imkansız değil. Üniversiteyi bitir, arkadaşınla ayrı eve çıkıver. O zaman misafir ağırlama ve ev gezmelerinden kurtulursun. Ama bu sefer de karnını doyurmak, pronto ile domestos arasındaki farkları ve elektrik faturasını geciktirince kapıya kimin dayandığını öğrenmen gerekecek. Ee sen seç ;)

 5. yemek
  Mar 30, 2009 @ 02:31:14

  mükemmel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık, tebrik ederim.

 6. myenfk
  Tem 28, 2009 @ 00:03:24

  İnsan içine çık sözüyle ne anlatılmak isteniyorsa sanki okullardaki varlıklar insan değil.
  Sayın büyüklerimiz sizlere sesleniyoruz.
  Şu gençleri rahat bırakın zamanı gelince,iş başa düşünce vazifelerini zevkle yapacaklardır.
  Yazınız çok hoş olmuş. Ellerinize sağlık. Bu yazıyı yazacağınıza bir iki işin ucundan tutabilirdiniz. Gün teyzelerine yardım maksatlı. :)

  Saygılarımla;

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: