Koca Seyit


koca_seyitHepimizin belleğinde pek çok kahramanlık öyküsü var. Dedelerimizin, ninelerimizin yurt sevgisiyle neleri aştığının hikâyeleri daha ilkokul sıralarında olan bizlerin içini yurt sevgisiyle doldurup “İŞTE BİZ!” dedirtirdi.

Ben de sizlerle aslında hepinizin çok iyi bildiği, bir hikâyeyi paylaşmak istiyorum. Hemşerim Seyit Çabuk’un, yani hepimizin bildiği adıyla Koca Seyit’in hikâyesini.

1909 yılında askere giden Seyit, 1912 yılında Balkan savaşlarına katıldı. Savaş bittiğinde ise evine dönemeden topçu olarak Çanakkale’ye gitti.

İngilizler tarihlerinin en büyük donanmalarından biriyle Çanakkale’de çetin bir savaş başlatmışlardı. Bizim attığımız mermiler denizi, onların gemilerinin attığı bombalar toprağı alt üst ediyordu. Atılan toplardan biri Seyit’in bulunduğu tabyada bulunan 15 askerden 12sini şehit eder. Bir komutan sağ kalmıştır bir Havranlı Seyit, bir de Niğdeli Ali. Seyit kendini toparlayınca ateşlemek için altı-yedi kişinin yardımına ihtiyaç duyulan topa bakar, vince bakar içi sızlar. Niğdeli Ali’ye “Hadi bir el at da şunu kaldıralım.” der. Niğdeli Ali’nin de yardımıyla 275 kilo ağırlığındaki o topu olağanüstü bir güçle sırtlar, basamaklardan çıkarır ve topu güç bela ateşlerler. Üstelik bunu iki kez yaparlar ve ikincisi İngiliz donanmasının komuta gemisi olan Ocean Zırhlısını dümen tertibatından vurması tarihimizde önemli bir yere sahip olur.

Buna inanamayanlar ayni mermiyi daha sonra tekrar kaldırmasını istediğinde “Karşımda düşman olsun yine kaldırırım” diyerek vatan sevgisinin ona neler yaptırabileceğini göstermiştir.

Havran’a döndüğünde “Müracaat et sana madalya versinler, maaş bağlasınlar” diyenlere, “biz madalya için, maaş için dövüşmedik. ‘ya şehit olacağız ya gazi’ dedik. Ücretini cenab-ı Allah’tan bekledik ve rabbim bize gazilik rütbesini nasip etti” demiştir.

Son zamanlarda bunun sadece bir söylentiden ibaret olduğunu okuyorum çeşitli internet sitelerinde. Bunlar sadece bizi biz yapan değerlere zarar vererek millet olma bilincini zedelemek isteyen zihnin ürünü. Bu zihindeki insanlara verilecek en güzel yanıt yanlış olduklarını, bu ülke insanının isterse her şeyin üstesinden beraberce geleceğini, onların düşüncelerini minicik zihinlere aşılayamayacaklarını söylemek olacak.

94 yıl önce bugün, dünya tarihini değiştiren bütün kahramanları saygıyla anıyoruz.

Reklamlar

1 Yorum (+add yours?)

  1. aslan
    Şub 12, 2010 @ 19:29:53

    koca seyit bu ülkenin2 kahramanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: