Pittsburgh’ dan Yansıyanlar


pittsburgh-summitBirleşik Devletlerin Pennsylvania eyaletinin Pittsburgh şehrinde 25 Eylül’ de düzenlenen G 20 zirvesinde birtakım kararlar alındı. Bu kararlar globalleşmeye yön veren önemli kararlar olarak karşımıza çıkıyor. Daha önceleri G-7 veya G-8 olarak bilinen Dünyanın Gelişmiş Ülkeleri’ nin bir araya geldiği ve dünya devlet ve halkları adına önemli kararlar aldıkları kuruluşun yerini artık Pittsburgh’ da açıklanan sonuç bildirgesiyle G-20 aldı. G-20 ise G-7 veya G-8′ den farklı olarak, dünyanın gelişmekte olan ülkeleri; Türkiye, Hindistan, Brezilya, Arjantin, Suudi Arabistan, Meksika, Güney Afrika, Güney Kore, Çin, Avustralya, Endonezya ve Avrupa Birliği Dönem Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı ‘ nın da katılımıyla oluşan 20’ ler grubudur.

Amerika Birleşik Devletleri ve dünya genelinde meydana gelen ekonomik krizin sonuçları itibariyle içinden çıkılamaz bir hal almaya başlaması ve global dünya düzeninde, Gelişmekte olan Ülkelerin ekonomik anlamda söz sahibi olmaya başlaması ile birlikte Gelişmiş Ülkeler, Gelişmekte olan Ülkeler ile iletişim kurma çabasını artırmıştır.

Sözün özü Büyük devletler, büyüyen devletlerin argümanlarına ihtiyaç duymuş ve tek kutuplu dünya düzeni yerini çok kutuplu bir düzene bırakmıştır. Özellikle bankacılık ve finans sektöründe herhangi bir ülkenin aldığı veya uyguladığı kararların dünya’ daki tüm bankacılık sistemini ve finansal yapıyı etkilemesi, krizden çıkmak için Gelişmekte olan ülkeler ile hareket etmenin önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

21. YY. dünya düzeninde, Gelişmekte olan Ülkelerin söz sahibi olmaya başlamaları, gerek ekonomik ve gerek siyasi açıdan küresel bir aktör olarak ortaya çıkmaları, açıkcası “biz de varız” demeleri, gönülsüz de olsalar Gelişmiş Devletleri kendileriyle beraber hareket etmeye zorlamıştır. Bu durumdan hareketle son G-20 Pittsburgh zirvesinde, global ekonomi’ de temel kararların alınacağı platformun G-8 değil, G-20 olması kanaatine varılmış ve G-20′ nin özellikleri ile birlikte Gelişmekte Olan Ülkelere verilen yetkiler artırılmıştır.

Sonuç Bildirgesi’ nin 20. ve 21. maddelerinde IMF ve Dünya Bankası’nın oy kotalarının yeniden düzenleneceği, IMF’de “en az %5”, Dünya Bankası’nda “en az %3” oranında oy hakkının “aşırı temsil edilen gelişmiş ülkelerden, gelişmekte olan ülkelere aktarılacağı” dile getirilmektedir.

G-20 Pittsburgh Zirvesi Sonuç Bildirgesi’ nde; Global Finans Piyasaları, Bankacılık Bonuslarının Dağıtımı, Ekonomik Kurtarma Paketlerinin Durumu vb. konularda çeşitli kararlar alınmıştır. Örneğin; yüksek miktarda cari fazlası olan ülkeler büyüme için yerel kaynakları da mümkün olduğunca güçlendirecek. G-20 bankaların sermaye zorunluluklarının ve finans sektöründe ücret standartlarının sıkılaştırılması için birlikte çalışacak Bankalar, cari kârlarının büyük bölümünü sermayeye ayıracak ve gerekirse kredi olarak tahsis edecek. G-20 ülkelerine karşı petrol spekülasyonu yapan devletlere karşı G-20 ülkeleri ortak mücadele verecek …

Alınan kararların önemine bakıldığında G-20′ nin gelecekte dünya gündeminde ne kadar önem arz edeceği kestirilebilmektedir.

Zirve sonuç bildirgesi için tıklayınız !

Alparslan Tolga AKPINAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: