Düşünmenin ve Düşünceyi Yansıtmanın Gerekliliği


beyin

Üstteki başlık kimilerine  anlamının bile düşünülmesi yorucu gelebilir.

Fakat biz insanlar bazı gereklilikleri yerine getirmek zorundayız! Yüce ALLAH biz insanları yaratırken diğer canlılardan daha farklı yaratmış ve beyin mekanizması içinde düşünme yetisi vermiştir. Biz insanlar bu farklılığı ve kabiliyeti iyi kullanmalıyız

Düşünce yetisi insanın yaratılışından beri anlamı çözülmeye çalışılan konulara ışık tutmuştur! Düşünce; insanın yaşadığı süre zarfında,dışarıdan algılamış olduğu,algıladığı ve de algılayacağı şeylerin yanısıra algılayamadığı fakat kurguladığı şeylerin üzerine yorum getirerek ilerleme metodudur.

İnsanlar düşünerek yorum getirebildiklerine göre bu yorum “fikir”kavramını oluşturur!

Fikir’in olaya göre olumlu ya da olumsuz olması ayrı bir konudur.Yalnızca fikir’in düşünce sonucu oluştuğunu çıkarmak gerekli bir olgudur! Her insan düşünür;fakat önemli olan doğru düşünmektir.Doğru düşünmek ya da doğru yoldan ilerleyerek düşünme kabiliyeti ise,yine ALLAH tarafından insana verilmiş bir yetidir.

Bu yetiyi uygulamak için önemli olan şey çevredeki nesne ve fikirlerin tesirinde kalmamaktır! Yani sadece kendine verilen bu yetiyi başkalarının etkisi ve yardımı olmaksızın kullanmaktır.Eğer insan bu yetisine rağmen yanlış yoldan düşünür ya da verilen yetiyi iyi kullanamayıp eksik düşünürse,oluşan fikir de değişken bir görünüm arzeder.Yani yanlış fikir ya da eksik fikir “üryan” olur.

Tabiki insana ALLAH tarafından verilen düşünme ve sonucunda oluşan fikir yetisinin kimsenin tesiri olmadan kullanılması için bu yetileri geliştirmekte insanın insiyatifinde olan bir kavramdır!

Örnek verecek olursak;okumak,dinlemek,izlemek ve sonucunda tartışmak bu yetileri geliştirmeye yardımcı olabilecek kavramlardır.Dikkat edilirse verdiğimiz örneklerin hepsi insan vücudunda bulunan azalarla yapılan eylemlerdir.

Okumak ve izlemek gözle, dinlemek kulakla, tartışmak da dille yapılan eylemlerdir.Dolayısıyla insan kendisine bu vücudu ve yetileri veren ALLAH ’dan başka kimseye muhtaç değildir.

Sonuç olarak insan yetileriyle doğru yoldan düşünür ve sonucunda doğru fikir elde edip bu fikri doğru uygularsa kazanım kaçınılmazdır.

Bu yazı 14.10.2006 tarihinde yazılmıştır.

A.Tolga AKPINAR

Facebook'ta Paylaş

2 Yorum (+add yours?)

  1. DERYA
    Eki 30, 2009 @ 15:14:47

    Çok kritik zamanlarda kullanmamız gereken en önemli yetimizden bahsetmişsiniz,teşekkürler…

  2. editor
    Eki 30, 2009 @ 15:24:55

    Derya hanım sizi burada görmek ne güzel, yazılarınızı özledik. Sabırsızlıkla bekliyoruz. Ayrıca teşekkür ederim yorumunuz için, saygılar …

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: