Ev Kadınlarının Toz Yuvaları!


Sonra tamamlayacağım, şimdi brain storming yapıyorum sadece.
Danteel danteeel…
vitrin ve cam eşyalar. (7 Eylül)

Ev kadınlarının bilinçli olarak yarattıkları “toz yuvaları” olduğunu düşünüyorum. Bunun sebebi, vakitlerinin çoğunu “ev”de geçirmeleri olabileceği gibi, doğrudan ve sadece “kadın” olmalarından da kaynaklanabilir.

Evde zaman geçiren kadın, kocasını ve/ya çocuklarını yolladıkan sonra temel işleri yapar ve sonrasında birkaç saat boyunca boşluğa düşer. Bazen sabah programlarıyla, bazen alışverişle doldurulabilen bu boşlukların kesin çözümü ise, konu başlığında geçen “toz yuvaları”dır.

Yapacak bir şey bulamayınca delire-bilite (delirium da denebilir) seviyesi artan kadın için en garantili uğraş, daha ev kurulurken belli stratejik noktalara yerleştirilen toz yuvalarıdır. Bu yuvaların en belli başlıcaları, ağırlıklı olarak camdan oluşan vitrinler, 3′lü 4′lü içiçe geçen sehpalar, duvara monte edilen açık raflardır.

Yani kadının yapacak işi bittiğinde, kendini “evde kalmış, hapsolmuş” hissetmemesi için, onyıllardır gelenek halinde evlere giren toz yuvaları devreye sokulur. Vitrinin, vitrindeki gümüşlüklerin, bardakların, sehpların ne kadar tozlandığını gören kadın can havliyle temizlik bezlerine sarılarak, bir iş yapmış olmanın şevkini ve gururunu yaşar.

Bu arada Dantel‘ leri de unutmamak gerek. Sehpaların ve vitrinlerin tozunu temizlemekle yeterince oyalanamayan gözü dönmüş, hırslı ev hanımları, toz tutma özelliği yüksek olan, adına “dantel” denen bu materyali nesnelerin altına ve üstüne yerleştirerek toz yuvasını garantilemiş olurlar. Üstelik, o dantelleri aralarda yıkayıp ütüleyip kolalayarak da birkaç hafta sonraki temizlik programını yapmış olurlar.

Havlu kenarları hakkında da konuşmak isterdim ama ona hiç enerjim kalmadı.

Üstelik hiç havlu kenarlı havlum da olmadı.

Kimse bana almamış meğersem.

Pınar POLAT

Facebook'ta Paylaş

Fotoğraf
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: